Apartamenty Velvet, Poznań
Zamek Cesarski

Szczegóły atrakcji

Data
przyjazdu
Data
wyjazdu

Zamek Cesarski

Centrum Kultury Zamek

Zamek w Poznaniu został wybudowany w latach 1905-1910 dla ostatniego cesarza niemieckiego Wilhelma II. Projektanci zadbali o to, by zamek nawiązywał swoją estetyką do budowli średniowiecznych. Zaledwie 9 lat po ukończeniu budowy zamek przeszedł w polskie ręce i stał się jedną z oficjalnych siedzib ówczesnej głowy państwa.

W czasie II wojny światowej po zajęciu Poznania przez Niemców zamek został poddany wszelakim pracom remontowym na żądanie Adolfa Hitlera. Miał się on bowiem stać prywatną rezydencją Fuhrera. Podczas przebudowy zamku zostało m. in. wybite reprezentacyjne wejście w południowej elewacji. Na terenie zamku powstał również schron przeciwlotniczy, mogący pomieścić prawie 400 osób. 

Po zakończeniu się II Wojny Światowej rozważano zburzenie zamku, ponieważ uważany był za symbol pruski i nazistowski. Zdecydowano się jednak jedynie na zdjęcie symboli nazistowskich oraz na drobe przebudowy.

Na początku lat 60. XX wieku powstała instytucja Pałac Kultury (obecnie Centrum Kultury Zamek), dla której zamek cesarski stał się siedzibą. Obenie Centrum Kultury Zamek jest jedną z największych instytucji kulturalnych w Polsce. Rocznie odbywa się tu około 2500 koncertów, spektakli, wystaw oraz wiele innych wydarzeń kulturalnych.

Co ciekawe zamek otwarty jest dla wszystkich. Można przejść się jego korytarzami podziwiając wnętrza lub po prostu usiąść i odpocząć. 

 

Więcej info: Centrum Kultury Zamek

Zobacz na mapie
Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij