Apartamenty Velvet, Poznań
Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Szczegóły atrakcji

Data
przyjazdu
Data
wyjazdu

Muzeum Powstania Wielkopolskiego

1918-1919

Poznańskie Muzeum Powstania Wielkopolskiego jako oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości powstało w grudniu 2001 roku i mieści się w budynku Odwachu na Starym Rynku.

Sam budynek jest jednym z najwybitniejszych zabytków architektury polskiej. Pierwszy drewniany budynek odwachu powstał w tym miejscu już w XVIII wieku. W latach 1783-1787 drewniania konstrukcja została zastąpiona nową według projektu Jana Chrystiana Kamsetzera. W czasie zaborów pruskich był to główny odwach Twierdzy Poznań, wybudowanej dla potrzeb zaborcy. Obiekt jest istotnym elementem dla historii Powstania Wielkopolskiego, ponieważ w listopadzie 1918 roku odwach przeszedł w ręce polskie i stał się siedzibą dla paramilitarnej Straży Ludowej - jednej z najważniejszych formacji Powstania. Oprócz Straży Ludowej w budynku stacjonowała jeszcze jedna formacja - Służba Straży i Bezpieczeństwa. Była to formacja powstała w niemieckich garnizonach, jednak zaborca dopuścił do niej Polaków, co spowodowało szybkie jej zdominowanie.

W latach między wojennych odwach pełnił funckę aresztu garnizonowego. W trakcie działań wojennych w 1945 roku obiekt został poważnie uszkodzony. Jego odbudowa rozpoczęła się w 1949 roku i trwała 2 lata. Od 2001 roku w budynku mieści się Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

 

Więcej info: Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Zobacz na mapie
Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij