Apartamenty Velvet, Poznań
Stary Rynek

Szczegóły atrakcji

Data
przyjazdu
Data
wyjazdu

Stary Rynek

Stary Rynek i poznański ratusz

Poznański Stary Rynek to trzeci największy rynek staromiejski w Polsce. W 1253 roku został wytyczony jako centralny plac ówczesnego miasta. W czasie walk wojennych w 1945 roku Stary Rynek został zniszczony aż w 60%, jednak do jego odbudowy przystąpiono już w tym samym roku. Nie próbowano go jednak za wszelką cenę modernizować. Celem odbudowy było przywrócenie rynkowi jego dawnego wyglądu, a prace były prowadzone według ścisłych planów konserwatorskich. Obecnie na Starym Rynku i na okolicznych ulicach znajduje się wiele restauracji, kawiarni oraz pubów, w których można przyjemnie spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi.

W centralnej części Starego Rynku w Poznaniu znajduje się ratusz, w którym dawniej mieściła się siedziba rady miejskiej. Dokładna data wybudowania ratusza poznańskiego nie jest znana, jednak pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1310 roku. Ratusz został pierwotnie wzniesiony w stylu gotyckim i nie posiadał wtedy charakterystycznej dziś smukłej wieży. W latach 1550-1567 został przebudowany przez włoskiego architekta Jana Baptystę Quadro z Lugano, który to nadał mu renesansowego wyglądu. Dziś budynek ratusza uznawany jest za jeden z najcenniejszych przykładów architektury europejskiego renesansu.

Atrakcyjnym i charakterystycznym elementem Starego Rynku oraz całego miasta są poznańskie koziołki, znajdujące się w wieży ratuszowej. Można je zobaczyć codziennie w południe.

Zobacz na mapie
Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij