Apartamenty Velvet, Poznań
Katedra poznańska

Szczegóły atrakcji

Data
przyjazdu
Data
wyjazdu

Katedra poznańska

Najstarsza katedra w Polsce

Katedra poznańska to jeden z najstarszych kościołów w Polsce. Na miejscu obecnej katedry już prawdopodobnie w okolicach 966 roku roku powstał pierwszy preromański kościół, który w 968 roku otrzymał status katedralny. Istnieje szansa, że to właśnie tutaj chrzest otrzymał pierwszy władca Polski Mieszko I. Liczne fragmenty kościoła zostały odkryte w trakcie prac archeologicznych prowadzonych w 1946 roku. W atrium starej bazyliki odnaleziono między innymi misę chrzcielną oraz krypty grobowe, które prawdopodobnie należą do księcia Mieszka I oraz pierwszego koronowanego króla Polski Bolesława I Chrobrego. 

W 1038 roku pierwszy kościół został zniszczony w wyniku najazdu księcia Czech Brzetysława I. Na jego miejscu postawiono nową bazylikę romańską, murowaną z kostki granitowej. W XIV i XV wieku romańska budowla została zastąpiona gotycką. W 1622 roku wybuchł poważny pożar w bazylice, w wyniku którego zapadł się dach oraz wieże kościoła, zostawiając nagie mury.

W 1772 wybuchł kolejny poważny pożar w katedrze, w trakcie którego spłonęło całe wnętrze. Przebudowa nadała budynkowi neoklasyczny wygląd i w takiej formie przetrwał do II Wojny Światowej. Podczas walk o zdobycie Poznania w 1945 roku katedra na Ostrowie Tumskim została zniszczona aż w 65%. Postanowiono przywrócić jej dawny wygląd i odbudowano ją w stylu gotyckim.

Dziś w podziemiach katedry można zobaczyć fragmenty bazyliki romańskiej, a nawet preromańskiej. Odwiedzając podziemia znajdzie się również wspomniane wcześniej grobowce księcia Mieszka I oraz króla Bolesława I Chrobrego.

Zobacz na mapie
Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij